Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    2 May 2016      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    5 mile
  Race:    Pednor 5 mile/Buckinghamshire Championships  
  Location:    Pednor, Buckinghamshire


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   

  F   1     Maureen Noel   W50       Belg     00:50:36      
  F   2     Cath Duhig   W60       Ryst     00:51:13      
  F   3     Lyn Jones   W50       E&H     00:53:11      
  F   4     Angela Martin   W50       Sy WC     00:53:52      
  F   5     Sarah Trundley   W40       Nun     00:54:21      
  F   6     Fiona Bishop   W55       AFD     00:55:24      
  F   7     Jo Miles   W60       Hill     00:55:56      
  F   8     Jenny Zaremba   W45       Burnham     01:01:06      
  F   9     Jenny Middleton   W40       Hill     01:02:23      
  F   10     Alison Cronin   W50       Burnham     01:04:54      
  F   11     Patricia Keene   W55       Burnham     01:04:54      

  M   1     David Crane   M35       Sy WC     00:40:16      
  M   2     Francisco Reis   M55       Ilf     00:41:15      
  M   3     Jonathan Hobbs   U23M       Ashf     00:42:55      
  M   4     Fabian Deuter   M35       Hill     00:43:41      
  M   5     Christopher Hobbs   M60       Ashf     00:44:46      
  M   6     Steve Uttley   M55       Ilf     00:47:48      
  M   7     Mark Culshaw   M45       LFR     00:47:50      
  M   8     Keith Vallis   M50       Overton     00:48:45      
  M   9     Steve Allen   M55       Barn     00:49:51      
  M   10     John Ralph   M55       E&H     00:50:11      
  M   11     Dan Maskell   M65       Sy WC     00:51:05      
  M   12     Mick Harran   M75       Sy WC     00:53:10      
  M   13     Dave Kates   M65       Ilf     00:53:20      
  M   14     Arthur Thomson   M80       E&H     00:54:03      
  M   15     Chris Flint   M70       Sy WC     00:55:20      
  M   16     Alan Roberts   M50       Aylesbury     00:55:45      
  M   17     Dave Delaney   M70       Sy WC     00:57:05      
  M   18     Phil Burridge   M45       other     00:57:52      
  M   19     James Quincey   SM       Burnham     00:58:20      
  M   20     Sean Pender   M60       E&H     00:59:00      
  M   21     Trevor Brawn   M65       Chilt     00:59:18      
  M   22     Stephen Cartwright   M55       Colch Ten     00:59:42      
  M   23     David Hoben   M60       Sy WC     01:00:10      
  M   24     Terry Morris   M70       Nun     01:01:24      
  M   25     Martin Cartwright   M75       Chilt     01:01:26      
  M   26     Mike Morgan   M75       Burnham     01:03:40      
  M   27     Mike Hickman   M65       other     01:04:34      
  M   28     Derek Williams   M75       Burnham     01:06:04      
  M   29     Bob Engel   M70       Burnham     01:06:05