Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    4 March 2012      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10 mile
  Race:    RWA/UKA/EA National 10 Miles Championships  
  Location:    University of Warwick, Coventry


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   

  F   1     Heather Lewis   U20W       P`broke     01:25:03      
  F   2     Rebecca Collins   U23W       M&M     01:32:44      
  F   3     Diane Bradley   W50       Ton     01:34:48      
  F   4     Helen Middleton   W45       E&H     01:37:28      
  F   5     Maureen Noel   W45       Belg     01:40:07      
  F   6     Judy Howard   W55       Abing     01:41:42      
  F   7     Noel Blatchford   W60       Abing     01:46:32      
  F   8     Linda Spinks   W40       E&H     01:48:37      
  F   9     Sue Barnett   W60       C&C     01:48:37      
  F   10     Diana Braverman   W60       E&H     01:55:00      

  M   1     Tom Bosworth   U23M       Ton     01:10:07      
  M   2     Stuart Kollmorgen   M40       Belg     01:20:08      
  M   3     Francisco Reis   M50       Ilf     01:21:59      
  M   4     Jonathan Hobbs   U20M       Ashf     01:25:17      
  M   5     Steve Uttley   M50       Ilf     01:28:08      
  M   6     Richard Spenceley   M45       Yorks RW     01:30:58      
  M   7     Steve Arnold   M45       Nun     01:31:27      
  M   8     John Hall   M60       Belg     01:31:53      
  M   9     Ben Casey   U23M       Yeov T     01:35:33      
  M   10     Arthur Thomson   M75       E&H     01:35:33      
  M   11     Steve Allen   M50       Ilf     01:36:25      
  M   12     Chris Berwick   M65       Leic WC     01:38:43      
  M   13     Dave Kates   M60       Ilf     01:38:58      
  M   14     Shaun Lightman   M65       Sy WC     01:39:35      
  M   15     John Ralph   M55       E&H     01:40:00      
  M   16     Peter Boszko   M60       Bir     01:41:16      
  M   17     Mark Culshaw   M45       Belg     01:42:57      
  M   18     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:44:05      
  M   19     Paul King   M60       Belg     01:45:02      
  M   20     Chris Flint   M65       Sy WC     01:45:15      
  M   21     Sean Pender   M55       E&H     01:46:16      
  M   22     Ed Shillabeer   M70       Ilf     01:47:39      
  M   23     George Smolinski   M55       Leic WC     01:48:37      
  M   24     Julian Barnett   M50       Bir     01:59:23      
  M   25     Tony Cotton   M70       other     01:59:37      

  M   DQ     Ian Richards   M60   Steyn   -    
  M   DQ     Alan Ellam   M55   E&H   -    
  M   DNF     Eric Horwill   M75   D&S   -    
  M   DNF     Dave Fall   M65   Bir   -    
  F   DNF     Ann Wheeler   W55   Leic WC   -    
  F   DNF     Lauren Whelan   U20W   Manx   -    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Enfield & Haringey AC  
  2   Ladies Team     Abingdon AC  
  1   Mens Team     Ilford AC  
  2   Mens Team     Belgrave Harriers  
  3   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  4   Mens Team     Surrey WC