Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    7 January 2012      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10km
  Race:    RWA Southern Area 10km Championships  
  Location:    Monks Hill, Croydon


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Diane Bradley   W50   80.54%     Ton     00:57:36       855 
  F   2     Grazina Narviliene   W35   69.57%     ESM     00:59:25       816 
  F   3     Cath Duhig   W55   79.22%     Ryst     01:03:04       740 
  F   4     Maureen Noel   W45   71.47%     Belg     01:03:41       728 
  F   5     Anne Belchambers Jones   W55   76.68%     Steyn     01:05:09       698 
  F   6     Sue Barnett   W60   80.19%     C&C     01:06:15       677 
  F   7     Linda Spinks   W40   64.55%     E&H     01:08:04       642 
  F   8     Angela Martin   W45   60.41%     Paddock     01:13:21       546 
  F   9     Norma Grimsey   W55   64.44%     E&H     01:15:48       504 
  F   10     Kathy Crilley   W60   71.58%     Sy WC     01:16:14       497 
  F   11     Geraldine Legon   W50   61.64%     Bexley     01:17:34       475 

  M   1     Francisco Reis   M50   84.91%     Ilf     00:50:04       682 
  M   2     Jim Ball   M45   77.27%     Steyn     00:53:40       555 
  M   3     Steve Uttley   M50   81.08%     Ilf     00:53:47       552 
  M   4     Steve Allen   M55   76.99%     Barn     00:57:08       446 
  M   5     Steve Allen   M50   72.91%     Ilf     00:59:18       383 
  M   6     Richard Emsley   M55   76.26%     Steyn     00:59:49       369 
  M   7     Arthur Thomson   M75   91.32%     E&H     01:00:15       358 
  M   8     Alan Ellam   M55   72.80%     E&H     01:00:25       353 
  M   9     Ron Penfold   M70   84.36%     Steyn     01:01:00       337 
  M   10     Shaun Lightman   M65   79.97%     Sy WC     01:02:48       292 
  M   11     Sean Pender   M55   71.84%     E&H     01:02:54       290 
  M   12     Paul King   M60   72.98%     Belg     01:03:07       285 
  M   13     Mikk Bradley   M50   68.23%     E&H     01:03:55       266 
  M   14     Peter Hannell   M65   79.34%     Sy WC     01:04:04       263 
  M   15     Gary MacDonald   M50   65.66%     Ashf     01:06:25       212 
  M   16     Dave Delaney   M65   73.13%     Sy WC     01:09:30       152 
  M   17     Trevor Sliwerski   M60   64.97%     Sy WC     01:10:54       129 
  M   18     Michael Barnbrook   M65   66.30%     Ilf     01:15:45       63 
  M   19     Bernie Hercock   M75   69.67%     E&H     01:18:58       32 

  M   DQ     Roger Michell   M60   Sy WC   -    
  M   DNF     Dave Stevens   M75   Steyn   -    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Enfield & Haringey AC  
  1   Mens Team     Ilford AC  
  2   Mens Team     Steyning AC  
  3   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  4   Mens Team     Surrey WC