Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    11 September 2011      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10km
  Race:    RWA/UK Championships and Inter-Counties events  
  Location:    Victoria Park, London


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Johanna Jackson Atkinson   SW   91.03%     M&C     00:44:59       1153 
  F   2     Neringa Aidietyte   SW   88.09%     Ilf     00:46:29       1115 
  F   3     Fiona McGorum   U23W   69.76%     Leic WC     00:58:42       831 
  F   4     Helen Middleton   W45   76.62%     E&H     00:59:24       816 
  F   5     Sue Barnett   W60   79.58%     C&C     01:05:54       684 
  F   6     Norma Grimsey   W50   63.11%     E&H     01:16:34       491 
  F   7     Geraldine Legon   W50   60.14%     Bexley     01:19:30       444 

  M   1     Evan Dunfee   SM   87.93%     WORLD CAN     00:42:17       1000 
  M   2     Inaki Gomez     87.76%     WORLD CAN     00:42:22       996 
  M   3     Michael Doyle   SM   87.18%     WORLD IRL     00:42:39       983 
  M   4     Tom Bosworth   U23M   87.01%     Ton     00:42:44       980 
  M   5     Jamie Costin   SM   86.93%     WORLD IRL     00:43:16       956 
  M   6     Dominic King   SM   84.60%     Col H     00:43:57       926 
  M   7     Carlo Alberto de Casa   SM   82.87%     Ilf     00:44:52       887 
  M   8     Jamie Higgins   U20M   83.66%     Leeds     00:46:41       813 
  M   9     Tommy Taylor   SM   75.27%     Bir     00:49:28       704 
  M   10     Francisco Reis   M50   84.85%     Ilf     00:50:06       681 
  M   11     Ian Richards   M60   92.87%     Steyn     00:51:08       643 
  M   12     Andrew Miller   M40   77.16%     W&B     00:51:14       640 
  M   13     Steve Uttley   M50   81.03%     Ilf     00:53:49       551 
  M   14     Philip Barnard   SM   68.41%     Ilf     00:54:21       532 
  M   15     Graham Chapman   M55   78.22%     Head     00:56:44       458 
  M   16     Steve Allen   M50   74.22%     Ilf     00:58:15       413 
  M   17     Roger Michell   M60   80.89%     Sy WC     00:58:42       400 
  M   18     Chris Berwick   M65   82.49%     Leic WC     00:58:49       397 
  M   19     Alan Ellam   M55   73.00%     E&H     01:00:15       358 
  M   20     Dave Kates   M60   77.82%     Ilf     01:00:23       354 
  M   21     Ron Penfold   M65   83.67%     Steyn     01:00:45       344 
  M   22     Shaun Lightman   M65   81.69%     Sy WC     01:01:29       325 
  M   23     Micky Harran   M70   85.83%     Sy WC     01:02:21       303 
  M   24     Sean Pender   M55   72.17%     E&H     01:02:37       297 
  M   25     Dave Sharpe   M55   70.36%     Ilf     01:03:38       273 
  M   26     Ian Statter   M50   68.46%     Sy WC     01:03:42       271 
  M   27     Ed Shillabeer   M70   81.46%     Ilf     01:04:49       246 
  M   28     Chris Bent     56.42%     Leic WC     01:05:54       222 
  M   29     Jon May   M60   67.97%     E&H     01:07:46       185 
  M   30     Steve King   M60   69.17%     Ilf     01:07:56       181 
  M   31     Dave Delaney   M65   73.37%     Sy WC     01:08:27       172 
  M   32     David Hoben   M55   60.42%     Sy WC     01:14:47       74 
  M   33     Peter Howard   M65   67.29%     E&H     01:15:32       65 
  M   34     Eric Horwill   M75   75.01%     D&S     01:16:40       53 
  M   35     Bernie Hercock   M70   70.13%     E&H     01:17:21       46 

  M   DQ     Alex Wright   U23M   Belg   -    
  M   DQ     Daniel King   SM   Col H   -    
  M   DNF     Ben Wears   U23M   Redcar   -    


 Position  Race  Club
  1   RWA Championships Mens Team     Ilford AC  
  2   RWA Championships Mens Team     Ilford AC  
  3   RWA Championships Mens Team     Surrey WC  
  4   RWA Championships Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  5   RWA Championships Mens Team     Ilford AC  
  6   RWA Championships Mens Team     Surrey WC  
  7   RWA Championships Mens Team     Leeds Met  
  8   RWA Championships Mens Team     Steyning AC  
  9   RWA Championships Mens Team     Leicester WC  
  10   RWA Championships Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  11   RWA Championships Womens Team     Enfield & Haringey AC