Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    3 September 2011      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10km
  Race:    Jim Sharlott Open Walks / British Masters 10km Championships  
  Location:    Abbey Park, Leicester


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Fiona McGorum   U23W   71.38%     Leic WC     00:57:22       860 
  F   2     Diane Bradley   W45   79.35%     Ton     00:57:54       849 
  F   3     Helen Middleton   W45   76.47%     E&H     00:59:31       814 
  F   4     Jasmine Nicholls   U17W   67.14%     Leic WC     01:03:16       736 
  F   5     Judy Howard   W50   76.00%     Abing     01:03:35       730 
  F   6     Ann Wheeler   W55   76.06%     Leic WC     01:04:13       717 
  F   7     Sue Barnett   W60   80.85%     E&H     01:04:52       704 
  F   8     Roz McKenzie   W45   65.70%     Abing     01:08:02       643 
  F   9     Karen Davies   W50   66.40%     Bir     01:09:52       609 
  F   10     Sue Rey   W50   65.01%     Leic WC     01:13:33       543 

  M   1     Tommy Taylor   SM   76.30%     Bir     00:48:48       729 
  M   2     Francisco Reis   M50   85.14%     Ilf     00:49:56       687 
  M   3     Nathan Duncan   U20M   72.62%     Yorks RW     00:53:47       552 
  M   4     Steve Arnold   M45   74.97%     Nun     00:55:19       502 
  M   5     Steve Allen   M55   78.15%     Barn     00:56:17       472 
  M   6     Tony Malone   M60   81.65%     Lancs WC     00:56:25       467 
  M   7     Richard Spenceley   M45   73.24%     Yorks RW     00:56:37       461 
  M   8     Roger Michell   M60   82.30%     Sy WC     00:57:42       429 
  M   9     Andrew Fraser   M45   70.01%     Yorks RW     00:57:49       426 
  M   10     Chris Berwick   M65   83.39%     Leic WC     00:58:11       415 
  M   11     Arthur Thomson   M75   92.13%     E&H     00:59:43       372 
  M   12     Steve Allen   M50   71.11%     Ilf     01:00:48       343 
  M   13     John Constandinou   M35   63.44%     Bir     01:00:54       340 
  M   14     Shaun Lightman   M65   81.53%     Sy WC     01:01:36       322 
  M   15     Sean Pender   M55   72.44%     E&H     01:02:23       302 
  M   16     Colin Vesty   M45   64.84%     Leic WC     01:02:56       289 
  M   17     Gareth Edwards   M60   74.14%     Telford H     01:04:03       263 
  M   18     Chris Bent   M65   75.75%     Leic WC     01:04:03       263 
  M   19     George Smolinski   M55   69.41%     Leic WC     01:05:43       226 
  M   20     Russell Jackson   M65   75.20%     Yorks RW     01:06:00       220 
  M   21     Jon May   M60   69.01%     E&H     01:06:45       204 
  M   22     Hardeep Minhas   M50   63.66%     Leic WC     01:07:55       181 
  M   23     Neale Smith   M50   59.27%     Nun     01:12:20       107 
  M   24     Peter Howard   M65   69.25%     E&H     01:13:24       92 

  M   DNF     Lyn Atterbury   M60   Sy WC   -    
  M   DNF     Steve Uttley   M50   Ilf   -    
  M   DNF     Lionel Humphreys     Leic WC   -    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Leicester WC  
  1   Mens Team     Yorkshire RWC  
  2   Mens Team     Leicester WC