Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    6 March 2010      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10km
  Race:    Inter-Counties/Molly Barnett  
  Location:    Coventry
  Printed in Race Walking Record 802

PB/British best for Johanna.

M60 British/European Best for Ian Richards.

Records could not be officially ratified as there were two timekeepers instead of the required three.


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Johanna Jackson Atkinson   SW   93.35%     M&C     00:43:52       1182 

  M   1     Brendan Boyce   SM   88.88%     Cov     00:41:50       1020 
  M   2     Alex Wright   U23M   87.54%     Belg     00:43:31       946 
  M   3     Michael Doyle   U23M   85.25%     Bed Uni     00:43:37       941 
  M   4     Tom Bosworth   U23M   86.21%     Ton     00:43:39       940 
  M   5     Daniel King   SM   83.80%     Col H     00:44:22       909 
  M   6     Scott Davis   SM   84.08%     Ilf     00:44:44       893 
  M   7     Tommy Taylor   SM   82.05%     Bir     00:45:20       868 
  M   8     Tim Healy     75.93%     WORLD IRL     00:48:58       723 
  M   9     Ian Richards   M60   94.74%     Steyn     00:49:06       718 
  M   10     Jim Ball   M45   81.62%     Steyn     00:50:24       669 
  M   11     Francisco Reis   M45   81.71%     Ilf     00:51:10       642 
  M   12     Steve Arnold   M45   78.22%     Nun     00:52:10       607 
  M   13     Trevor Jones   M50   81.93%     Steyn     00:52:46       586 
  M   14     Steve Uttley   M50   80.26%     Ilf     00:53:25       563 
  M   15     Arthur Thomson   M70   96.36%     E&H     00:55:32       495 
  M   16     John Constandinou   M35   67.28%     Bir     00:56:42       459 
  M   17     Graham Chapman   M55   77.08%     Head     00:57:04       447 
  M   18     Peter Boszko   M60   80.57%     Bir     00:57:10       445 
  M   19     Chris Berwick   M60   82.37%     Leic WC     00:57:39       431 
  M   20     Shaun Lightman   M65   84.75%     Sy WC     00:57:54       423 
  M   21     Ron Penfold   M65   85.32%     Steyn     00:58:52       396 
  M   22     Steve Allen   M50   73.13%     Barn     00:59:07       389 
  M   23     Chris Vesty   U20M   63.90%     Leic WC     01:01:07       335 
  M   24     Sean Pender   M55   71.65%     E&H     01:01:56       314 
  M   25     Tony Collins   M65   79.41%     Bir     01:02:30       300 
  M   26     Mick Harran   M70   81.82%     Sy WC     01:03:42       271 
  M   27     Paul Hayden   M50   66.42%     Nun     01:04:00       264 
  M   28     Gary MacDonald   M50   66.12%     Ashf     01:04:50       245 
  M   29     Ron Powell   M70   80.05%     E&H     01:06:51       203 
  M   30     Chris Harris   M50   64.00%     D&S     01:07:33       189 
  M   31     John Borgars   M60   70.04%     Loughton     01:07:48       184 
  M   32     David Hoben   M55   62.46%     Sy WC     01:11:41       117 
  M   33     Bernie Hercock   M70   74.36%     E&H     01:11:58       113 
  M   34     Eric Horwill   M75   74.23%     D&S     01:15:11       69 
  M   35     Asim Qureshi   M40   43.25%     Bir     01:30:41       0 


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Birchfield Harriers  
  4   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  5   Mens Team     Surrey WC