Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    20 February 2010      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10 mile
  Race:    RWA National 10 Miles Championships  
  Location:    Picketts Lock, London
  Printed in Race Walking Record 801


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   

  F   1     Lisa Kehler   W40       W&B     01:23:14      
  F   2     Diane Bradley   W45       Ton     01:31:58      
  F   3     Helen Middleton   W45       E&H     01:33:33      
  F   4     Karen Wears   W40       Redcar     01:35:50      
  F   5     Angela-Maria Paddick   SW       Redcar     01:41:02      
  F   6     Stephanie Rukin   U20W       Ton     01:41:39      
  F   7     Maureen Noel   W45       Belg     01:42:45      
  F   8     Anne Belchambers Jones   W55       Steyn     01:49:15      
  F   9     Laurayne Readman   W45       Redcar     01:49:58      
  F   10     Helen Gamble-Thompson (Starling)   W45       Redcar     01:51:29      
  F   11     Sarah Lightman   W35       Leic WC     01:53:09      
  F   12     Sue Rey   W50       Leic WC     02:02:45      
  F   13     Sue Smith         Ryst     02:10:09      

  M   1     Darrell Stone   M40       Steyn     01:13:49      
  M   2     Scott Davis   SM       Ilf     01:14:10      
  M   3     Tommy Taylor   SM       Bir     01:15:08      
  M   4     Luke Finch   SM       Col H     01:15:20      
  M   5     Paul Evenett   M40       Redcar     01:18:00      
  M   6     Antonio Cirillo   U20M       Swan     01:22:23      
  M   7     Jim Ball   M45       Steyn     01:24:04      
  M   8     Trevor Jones   M50       Steyn     01:24:18      
  M   9     Jason Le Noury   U23M       Sarnia     01:25:02      
  M   10     Steve Arnold   M45       Nun     01:26:55      
  M   11     Francisco Reis   M45       Ilf     01:27:54      
  M   12     Steve Uttley   M50       Ilf     01:33:27      
  M   13     John Constandinou   M35       Bir     01:34:05      
  M   14     Richard Emsley   M55       Steyn     01:34:58      
  M   15     Chris Berwick   M60       Leic WC     01:35:33      
  M   16     Arthur Thomson   M70       E&H     01:36:07      
  M   17     Phil Lockwood   M35       Sarnia     01:36:16      
  M   18     Peter Boszko   M60       Bir     01:37:00      
  M   19     Shaun Lightman   M65       Sy WC     01:37:59      
  M   20     Steve Allen   M50       Barn     01:40:14      
  M   21     Ron Penfold   M65       Steyn     01:40:33      
  M   22     Martin Fisher   M45       Redcar     01:40:50      
  M   23     Mark Byrne   M45       Redcar     01:41:07      
  M   24     Paul King   M55       Belg     01:41:18      
  M   25     Sean Pender   M55       E&H     01:41:36      
  M   26     John Hall   M60       Belg     01:41:41      
  M   27     Dave Sharpe   M55       Ilf     01:42:36      
  M   28     Alan Ellam   M50       E&H     01:42:48      
  M   29     Chris Flint   M65       Lon V     01:44:12      
  M   30     Olly Browne   M55       Ilf     01:44:34      
  M   31     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:45:02      
  M   32     John Paddick   M65       Redcar     01:45:11      
  M   33     Julian Barnett   M45       Bir     01:48:08      
  M   34     Gary MacDonald   M50       Ashf     01:48:19      
  M   35     Dave Jones   M60       Redcar     01:48:33      
  M   36     Peter Crane   M65       Sy WC     01:49:08      
  M   37     Andy Cox   M55       Hill     01:49:15      
  M   38     Ron Powell   M70       E&H     01:49:44      
  M   39     Mick Sutton         Ilf     01:52:22      
  M   40     John Borgars   M60       Loughton     01:55:42      
  M   41     Jon May   M55       E&H     01:58:36      
  M   42     David Hoben   M55       Sy WC     02:00:39      
  M   43     Bernie Hercock   M70       E&H     02:00:46      
  M   44     Norbert Will   M70       NIVets     02:02:47      

  F   DQ     Johanna Jackson Atkinson   SW   M&C   -    
  M   DQ     Stephen Crane   SM   Sy WC   -    
  M   DQ     Kevin Le Noury   M50   Sarnia   -    
  M   DQ     Mark Wall   M50   Leic WC   -    
  M   DQ     Bob Dobson   M65   Ilf   -    
  M   DQ     John Ralph   M50   Chilt   -    
  F   DNF     Rebecca Collins   U20W   M&M   -    
  F   DNF     Barbara Edlin   W60   E&H   -    
  F   DNF     Cath Duhig   W55   Loughton   -    


 Position  Race  Club
  1   Ladies Team     Redcar RWC  
  2   Ladies Team     Tonbridge AC  
  3   Ladies Team     Leicester WC  
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Birchfield Harriers  
  4   Mens Team     Redcar RWC  
  5   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  6   Mens Team     Surrey WC  
  7   Mens Team     Ilford AC  
  8   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  9   Mens Team     Sarnia WC  
  10   Mens Team     Steyning AC  
  11   Mens Team     Belgrave Harriers  
  12   Mens Team     Redcar RWC  
  13   Mens Team     Surrey WC