Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password




Event Results

  Date:    21 February 2009      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10 mile
  Race:    National Championships/Enfield League  
  Location:    Lee Valley, London

Glorious weather and great organisation greeted the 64 starters from more than 20 clubs around the UK. Numbers would have been even greater but more than a dozen British walkers are lined up for the Lugano Grand Prix in a fortnight.

A very fast pace was set from the start. No-one from the leading group wished to be the first to ease off. The "naughty board" soon filled up and DQs took out some of the leaders.

Bob Dobson was hauled over the bonnet of a car and very nearly assaulted by an irate driver, after expressing an opinion when he was nearly driven over. Officials were able to intervene in time, but Bob was unfortunately DQd shortly afterwards.

The team from Guernsey were well rewarded for travelling to the mainland when they secured the Mens team Bronze medals.

The Redcar Ladies deservedly won the team title after showing impressive form. Redcar impressed all round after their men also won the silver medals, in addition to producing the overall winner of the race.

Special mention goes to Martin Cooke. He had never racewalked and was only shown the techinque half an hour before by Michael Doyle, who had talked him into trying it.

 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   

  F   1     Lisa Kehler   W40       W&B     01:22:27      
  F   2     Fiona McGorum   U23W       Leic WC     01:28:37      
  F   3     Diane Bradley   W45       Ton     01:30:04      
  F   4     Helen Middleton   W45       E&H     01:35:23      
  F   5     Chelsea O Rawe-Hobbs   U20W       B'Hth     01:37:41      
  F   6     Angela-Maria Paddick   SW       Redcar     01:38:54      
  F   7     Maureen Noel   W45       Belg     01:38:55      
  F   8     Anne Belchambers Jones   W50       Steyn     01:40:57      
  F   9     Karen Wears   W35       Redcar     01:41:17      
  F   10     Laurayne Readman   W45       Redcar     01:47:27      
  F   11     Rebecca Collins   U20W       M&M     01:48:17      
  F   12     Fiona Bishop   W45       AFD     01:48:37      
  F   13     Sue Rey   W50       Leic WC     01:51:10      
  F   14     Sarah Lightman   W35       Leic WC     01:53:49      
  F   15     Jo Miles   W50       Hill     01:55:56      
  F   16     Serena Queeney   W55       E&H     02:00:52      

  M   1     Ben Wears   U20M       Redcar     01:10:22      
  M   2     Luke Finch   SM       Col H     01:11:34      
  M   3     Michael Doyle   U23M       Bed Uni     01:15:05      
  M   4     Mark O Kane   U20M       Cov     01:15:16      
  M   5     Scott Davis   SM       Ilf     01:16:15      
  M   6     Carl Thomson   M40       Sarnia     01:18:30      
  M   7     Paul Evenett   M40       Redcar     01:19:33      
  M   8     Trevor Jones   M50       Steyn     01:21:34      
  M   9     Jim Ball   M45       Steyn     01:21:53      
  M   10     Ian Richards   M60       Steyn     01:24:36      
  M   11     Jason Le Noury   U23M       Sarnia     01:25:04      
  M   12     Stephen Crane   SM       Sy WC     01:27:13      
  M   13     John Hall   M60       Belg     01:27:22      
  M   14     Steve Arnold   M45       Nun     01:27:35      
  M   15     Arthur Thomson   M70       E&H     01:30:59      
  M   16     Chris Berwick   M60       Leic WC     01:31:54      
  M   17     Phil Lockwood   M35       Sarnia     01:32:12      
  M   18     Steve Uttley   M50       Ilf     01:32:55      
  M   19     John Constandinou   M35       Bir     01:33:43      
  M   20     Carl Lawton   M60       Belg     01:35:09      
  M   21     Mark Byrne   M45       Redcar     01:35:18      
  M   22     Ron Penfold   M65       Steyn     01:35:30      
  M   23     Shaun Lightman   M65       Sy WC     01:38:14      
  M   24     Mark Culshaw   M40       Belg     01:38:15      
  M   25     Dave Sharpe   M55       Ilf     01:38:17      
  M   26     Andy Millbank   M45       Herne H     01:38:22      
  M   27     Alan Ellam   M50       E&H     01:39:29      
  M   28     Andy Cox   M55       Hill     01:40:19      
  M   29     Mick Harran   M70       Sy WC     01:40:54      
  M   30     Chris Flint   M60       Lon V     01:41:02      
  M   31     Paul King   M55       Belg     01:42:53      
  M   32     Peter Crane   M60       Sy WC     01:45:24      
  M   33     Ron Powell   M70       E&H     01:46:38      
  M   34     Martin Cooke         Bed Uni     01:47:45      
  M   35     Kevin Le Noury   M50       Sarnia     01:49:26      
  M   36     Tony Kelly         Ilf     01:49:31      
  M   37     Sean Pender   M55       E&H     01:50:38      
  M   38     John Borgars   M60       Loughton     01:51:10      
  M   39     Jon May   M55       E&H     01:52:45      
  M   40     Peter Howard   M65       E&H     01:56:57      
  M   41     Bernie Hercock   M70       E&H     01:58:37      
  M   42     David Hoben   M55       Sy WC     02:02:57      
  M   43     Ken Livermore   M75       E&H     02:06:08      

  M   DQ     Daniel King   SM   Col H   -    
  M   DQ     Dominic King   SM   Col H   -    
  M   DQ     Amos Seddon   M65   E&H   -    
  M   DQ     Bob Dobson   M65   Ilf   -    
  M   DQ     Mark Wall   M50   Leic WC   -    

 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Redcar RWC  
  3   Mens Team     Sarnia WC  
  4   Mens Team     Ilford AC  
  5   Mens Team     Belgrave Harriers  
  6   Mens Team     Surrey WC  
  1   Womens Team     Redcar RWC  
  2   Womens Team     Leicester WC  
  3   Womens Team     Enfield & Haringey AC