Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    10 January 2009      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10km
  Race:    Southern Championships/Surrey WC Open  
  Location:    Monks Hill, Surrey

Temperatures were near freezing but impressive times were set for the start of 2009.


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time    Points 

  F   1     Diane Bradley   W45   81.90%     Ton     00:55:04       912 
  F   2     Helen Middleton   W45   75.63%     E&H     00:59:06       823 
  F   3     Stephanie Rukin   U20W   67.92%     Ton     01:01:46       767 
  F   4     Anne Belchambers Jones   W50   78.19%     Steyn     01:01:48       766 
  F   5     Fiona Bishop   W45   69.26%     AFD     01:06:20       675 
  F   6     Rebecca Collins   U20W   61.92%     M&M     01:07:45       648 

  M   1     Darrell Stone   M40   86.60%     Steyn     00:44:57       884 
  M   2     Alex Wright   U20M   80.08%     Belg     00:48:10       754 
  M   3     Carl Thomson   M40   82.15%     Sarnia     00:48:30       741 
  M   4     Trevor Jones   M50   86.75%     Steyn     00:49:25       706 
  M   5     Jim Ball   M45   80.76%     Steyn     00:50:07       680 
  M   6     Tom Bosworth   U20M   75.90%     Ton     00:50:49       655 
  M   7     Ian Richards   M60   89.73%     Steyn     00:51:20       635 
  M   8     Stephen Crane   SM   68.98%     Sy WC     00:53:54       547 
  M   9     John Hall   M55   83.47%     Belg     00:54:39       523 
  M   10     Steve Uttley   M50   77.27%     Ilf     00:55:01       511 
  M   11     Arthur Thomson   M70   94.65%     Vets     00:55:47       487 
  M   12     Richard Emsley   M55   79.10%     Steyn     00:56:06       477 
  M   13     Steve Allen   M50   76.35%     Barn     00:56:09       475 
  M   14     Liam Baldwin   U20M   69.72%     Ton     00:56:48       456 
  M   15     Shaun Lightman   M65   84.26%     Sy WC     00:57:35       433 
  M   16     Mark Culshaw   M40   68.44%     Belg     00:57:46       427 
  M   17     Andy Cox   M55   76.16%     Hill     00:58:16       412 
  M   18     Carl Lawton   M60   77.74%     Belg     00:59:15       385 
  M   19     Ron Penfold   M65   83.37%     Steyn     00:59:32       377 
  M   20     Laurence Dordoy   M50   71.34%     Ilf     01:00:36       348 
  M   21     Chris Flint   M60   77.43%     Lon V     01:01:59       313 
  M   22     Dave Sharpe   M55   69.14%     Ilf     01:03:37       273 
  M   23     Peter Crane   M60   72.96%     Sy WC     01:05:47       224 
  M   24     Tony Kelly   M60   56.15%     Ilf     01:06:13       216 
  M   25     Stephen Holliday   M60   68.85%     M&M     01:06:54       202 
  M   26     Dave Stevens   M70   78.38%     Steyn     01:07:22       192 
  M   27     David Hoben   M55   61.92%     Sy WC     01:11:40       117 
  M   28     Bernie Hercock   M70   71.83%     E&H     01:13:30       91 

  M   DNF     Nick Silvester   M50   AFD   -    


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Belgrave Harriers  
  3   Mens Team     Steyning AC  
  4   Mens Team     Surrey WC  
  5   Mens Team     Ilford AC  
  1   Womens Team     Tonbridge AC