Race Walk UK - Walking races in the UK / Information for UK athletes
Search |
Email Password
  HOME
  START OFF
  FIND A CLUB
  HALL OF FAME 

  RESULTS
  EVENTS
  RANKINGS
  ATHLETES
  CLUBS 
  YAG GP

  PRODUCTS 
  RECORDS 
  DOCUMENTS
  LINKS 
  HERITAGE 
  CONTACT US 

  NEWSLETTERS 

Event Results

  Date:    16 February 2008      View all races for this date    Re-order by age grade
  Distance:    10 mile
  Race:    National 10 mile Championships  
  Location:    Picketts Lock, London


 Gender   Position   Athlete   Age Group   Grade   Club   Time   

  F   1     Anne Belchambers Jones   W50       Hill     01:37:37      
  F   2     Helen Middleton   W45       Leic WC     01:37:51      
  F   3     Maureen Noel   W40       Belg     01:38:31      
  F   4     Fiona Bishop   W45       AFD     01:46:06      
  F   5     Sue Rey   W45       Leic WC     01:48:10      
  F   6     Diana Braverman   W55       E&H     01:52:40      
  F   7     Sarah Lightman   W35       Leic WC     01:53:19      
  F   8     Serena Queeney   W55       E&H     02:01:12      
  F   9     Barbara Edlin   W60       E&H     02:04:01      
  F   10     Pam Ficken   W65       Sy WC     02:06:57      

  M   1     Darrell Stone   M40       Steyn     01:13:41      
  M   2     Scott Davis   SM       Ilf     01:16:01      
  M   3     Mark Williams   M40       Tam     01:16:39      
  M   4     Nick Silvester   M50       AFD     01:18:34      
  M   5     Jim Ball   M40       Steyn     01:19:49      
  M   6     Philip Barnard   SM       Castle P     01:21:46      
  M   7     Trevor Jones   M50       Hill     01:23:22      
  M   8     Richard Emsley   M55       Steyn     01:23:52      
  M   9     John Hall   M55       Belg     01:25:58      
  M   10     Stephen Crane   SM       Sy WC     01:26:07      
  M   11     Steve Arnold   M40       Nun     01:26:46      
  M   12     Ian Richards   M55       Steyn     01:27:14      
  M   13     Mark Wall   M50       Leic WC     01:27:53      
  M   14     Steve Uttley   M50       Ilf     01:28:00      
  M   15     Arthur Thomson   M70       Phoe     01:28:03      
  M   16     Chris Berwick   M60       Leic WC     01:30:10      
  M   17     Mark Byrne   M45       York CIU     01:30:25      
  M   18     Dave Kates   M55       Ilf     01:31:17      
  M   19     Olly Browne   M50       Ilf     01:33:08      
  M   20     Steve Allen   M50       Ilf     01:34:13      
  M   21     Dave Sharpe   M50       Ilf     01:34:18      
  M   22     Ron Penfold   M65       Steyn     01:34:27      
  M   23     Mark Culshaw   M40       Belg     01:34:33      
  M   24     Carl Lawton   M60       Belg     01:35:15      
  M   25     Andy Cox   M55       Hill     01:35:29      
  M   26     Alan Ellam   M50       E&H     01:37:47      
  M   27     Paul King   M55       Belg     01:38:08      
  M   28     Chris Flint   M60       Lon V     01:38:27      
  M   29     Shaun Lightman   M60       Sy WC     01:39:25      
  M   30     Mike Hinton   M65       Ilf     01:39:31      
  M   31     Bob Dobson   M65       Ilf     01:40:01      
  M   32     Sean Pender   M50       E&H     01:40:53      
  M   33     Peter Hannell   M65       Sy WC     01:42:04      
  M   34     Laurence Dordoy   M50       Ilf     01:42:12      
  M   35     Jon May   M55       E&H     01:43:24      
  M   36     Ron Powell   M70       E&H     01:43:24      
  M   37     Eric Saxby         Ilf     01:44:04      
  M   38     Stephen Holliday   M55       M&M     01:45:35      
  M   39     Gary MacDonald   M50       Ashf     01:46:03      
  M   40     Peter Crane   M60       Sy WC     01:46:44      
  M   41     Trevor Sliwerski         Sy WC     01:49:18      
  M   42     John Borgars   M60       Phoe     01:50:46      
  M   43     Brian Sturt   M65       E&H     01:51:00      
  M   44     Peter Howard   M65       E&H     01:51:50      
  M   45     John O Connor         E&H     01:54:32      
  M   46     Bernie Hercock   M70       E&H     01:54:32      
  M   47     David Hoben   M55       Sy WC     02:01:04      
  M   48     Mick Sutton         Ilf     02:01:13      
  M   49     Ken Livermore   M75       E&H     02:06:27      

  M   DQ     Ed Shillabeer   M65   Lon V   -    
  M   DQ     Paul Evenett   M35   York CIU   -    
  M   DQ     Amos Seddon   M65   E&H   -    
  M   DNF     Dave Stevens   M70   Steyn   -    
  F   DNF     Niobe Menendez   W40   Steyn   -    


 Position  Race  Club
  1   Mens Team     Steyning AC  
  2   Mens Team     Ilford AC  
  3   Mens Team     Belgrave Harriers  
  4   Mens Team     Ilford AC  
  5   Mens Team     Surrey WC  
  6   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  7   Mens Team     Ilford AC  
  8   Mens Team     Enfield & Haringey AC  
  9   Mens Team     Surrey WC  
  1   Womens Team     Leicester WC  
  2   Womens Team     Enfield & Haringey AC